Fundația PACT

Locuri regăsite

Status: Financed

Asociația D.E.P. (Dezvoltare-Evoluție-Parteneriat), din Bumbești-Jiu, județul Gorj, s-a înființat în anul 2015. Încă de atunci, grupul din Bumbești-Jiu a fost susținut de Fundația PACT în proiectele dedicate copiilor și membrilor comunității. Cei mai implicați în cadrul asociației sunt tinerii, studenți și elevi de liceu.

Una dintre preocupările lor principale este să dezvolte proiecte și activități care se adresează problemelor de mediu întâlnite în Parcul Național Defileul Jiului.

[ Show more ]

Raised:

Supporters:

Donations:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

Sunt tineri, cred în puterea exemplului și își propun să implice comunitatea în protejarea mediului înconjurător!

Acum și-au propus să ecologizeze și să pună în evidență un traseu montan întins pe o suprafață de 4 kilometri și care are ca punct final "Sfinxul din Lainici". Traseul are dificultate mică și poate fi parcurs și de copii.

Proiectul are trei etape principale:

1. Documentarea zonei.

2. Montarea de panouri și indicatoare informative din materiale rezistente la intemperii și îndepărtarea obstacolele de pe traseu.

3. Organizarea unei întâlniri în comunitate pentru a vorbi despre problemele de mediu din zona montană din vecinătatea localității Bumbești-Jiu, Gorj.